Ana Sayfa YAKIN TARİH Manipur Eyaleti

Manipur Eyaleti

yazan : Zafer Bozkaya

Karmaşık sanat formları, zarif dans gelenekleri, nefis mutfağı ve polo sporunun çıktığı yer olan Manipur Eyaleti, Hindistan’ın Myanmar sınırındaki yemyeşil dağların ortasındadır. ‘Mücevherli Arazi’ anlamına gelen bu isimle, bu eyalet gezginlere pek çok şey sunuyor.

İşte Manipur’dan birkaç görüntü.

Manipur eyaletinin Hindistan haritasındaki yeri / Wikimedia Commons

Loktak Gölü’nde Huzur

Kuzeydoğu Hindistan’ın en büyük doğal tatlı su gölü olan Loktak Gölü, ‘Phumdi’ (toprak ve bitki örtüsünün yüzen parçaları anlamına gelir) adı verilen benzersiz ekosistemlere ev sahipliği yapıyor. Loktak gölündeki en büyük Phumdi, Manipur Keibul Lamjao Milli Parkı’nda bulunuyor.

Loktak gölü / Wikimedia Commons

Imphal kentinin görüntüsü

Muhteşem Manipur vadisinin merkezinde yer alan Imphal kenti yemyeşil tepelerle ve geniş otlaklarla çevrilidir. Eyalet başkenti aynı zamanda dünyanın en eski canlı polo sahası Mapal Kangjeibung’a da ev sahipliği yapıyor. Polo oyununun Manipur’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yerel dilde Polo : sagol kangjei. 

Başkent Imphal / Wikimedia Commons

Manipur’un Bulutlarla Öpüşen Vadileri

Manipur’un sisli tepeleri (Ukhrul, Kaina, Longthabal, Khoriphaba ve Kangchup) trekkingçiler için bir cennet. Bu arazide yürüyüş biraz zorlu olsa da ülkenin en iyi manzaraları ve en temiz havası burada.

Ukhrul güney cephesi / Wikimedia Commons

Ima Keithal, Asya’nın Tümü-Kadın satıcılardan oluşan en büyük pazarı

Imphal’ın merkezinde yer alan Ima Keithal, uzun süredir Manipur’un önemli bir toplantı ve ticaret merkezi olmuştur. Tamamen kadınlar tarafından işletilen bu 500 yıllık pazar, uzun süredir kadınların ticaret ve sosyo-politik protestolarının ön saflarında yer alan yaşamını ve ahlakı yaklaşımını temsil ediyor.

Kadınlar pazarı / Wikimedia Commons

Andro Köyü

Nongmaiching dağlar serisinin ormanlık eteklerinde gizlenmiş şirin Andro köyü, doğal güzelliği, geleneksel el sanatları ve zengin aşiret geleneklerine sağladığı yaklaşımla bilinir. Ayrıca Manipur folkloründe önemli bir rol oynayan eski bir tapınağa sahiptir.

Köylü kadınlar / Andro Köyü

Heikru Hidongba, Tekne Yarışları Festivali

Geleneksel bir tekne yarışı festivali olan Heikru Hidongba, 1779’da başladı ve Manipur için büyük bir kültürel öneme ulaştı. Festivalde, iki uzun dar teknede yarışmacılar geleneksel giysileri ile bir hendek boyunca yarışırlar. Yarışmacıların yerel tanrıya bir tür yerel erik sunmaları da törenlerin bir parçasıdır.

Festivale katılan kadın kürekçiler / Wikimedia Commons

Tarihi Kangla Kalesi: Manipur Hükümdarlarının Tarihi Mekanı

Görkemli bir kale olan Kangla Fort, 1891 yılına kadar Manipur’un Meitei hükümdarlarının mekanıydı. Manipur hükümeti tarafından restore edilen kalenin tapınakları, mezarlık alanları ve antik taç giyme salonu tarih meraklılarınin ilgisini çeken bir yer olmaya devam ediyor.

Kaledeki bir tapınak / Wikimedia Commons

Maha Raas – Eski Bir Dans Geleneği

Manipur’un eski hükümdarları tarafından inşa edilen Shree Govindaji Tapınağı, geleneksel Raas Leela danslarının yerel Vaishna geleneğine bir bakış sunuyor. UNESCO tarafından Hindistan’ın somut olmayan bir kültürel mirası listesine alınan Maha Raas danslarının Govinda tapınağındaki performansı asla kaçırılmaması gerekir.

Rasa Lila Dansı / Wikimedia Commons

Imphal Savaşı Mezarlığı

II. Dünya Savaşı’nın Asya’daki dönüm noktalarından biri olan Imphal Savaşı (1944) Müttefik Kuvvetlerin zaferinde önemli bir rol oynamıştı. Savaş döneminde Siyam toprağı üzerindeki Kwai köprüsünde yaşananlar çok önemli filmlerin de konusu olmuştu. Bu savaşta hayatının kaybeden İngilizlerin bir kısmı Imphal Savaş Mezarlığında defnedilmiş durumdadır.

Imphal Savaş Mezarlığı / Wikimedia Commons

Polo oyunu geleneği

İngiliz döneminde bir subay olan Robert Stewart ve Joseph Sherer 1859 yılında yerel kabilelerin atlar üzerinde ve uzun çubuklarla oynadıkları bir oyunu gördüler. Yerel dilde “pulu” veya “sagolkanglei” diye bilinen bu oyunu batıya adapte ettiler. Böylece bu oyun öncelikle Kolkata’da ve daha sonra İngiltere’de oynanmaya başladı. Ekteki fotoğrafta 1875 yılında Polo oynayan yerliler görülüyor.

Eski dönemlerde Polo oynayanlar / Wikimedia Commons

Related Articles

Yorum Bırakın