Ana Sayfa YAŞAM Jaipur’un yedi güzel yemeği

Jaipur’un yedi güzel yemeği

yazan : Zafer Bozkaya

Jaipur’un pek çok güzel yemeği vardır, ama bizce yedi güzel yemeği şunlardır. Jaipur, kültürel mirası ve seçkin halkı ile bilinir. Ama aynı zamanda yiyecekleriyle de tanınır. Jaipur mutfağında ağzınızı sulandıran herhangi bir yemeği bitirseniz bile, ruhunuzu tam tatmin edemezsiniz. Herkesi etkileyecek yiyecekler sadece Jaipur’u gezenlerin değil, Jaipur’da yaşayanların da olmazsa olmazıdır.

İşte herkesin mutlaka denemesi gereken 7 ünlü Jaipur yemeği.

Dal-Baati-Churma

Bu Rajasthan’ın en ünlü yemeğidir. Bu yemeği hemen her yerde, her restoranda ve Rajasthan’daki her düğünde bulabilirsiniz. 3 farklı yemek türünün birleşimidir ve her ürün diğerini tamamlar. Baati, Ghee denilen sade yağa batırılmış, geleneksel toprak tencerede pişirilmiş ve sıcak olarak servis edilen küçük buğday ekmeği toplarıdır. Dhal, yani mercimek çorbası, üzerinde kırmızı biber, baharatlı sarımsaklı Hint turşusu (pickles) veya Besan (tam buğday unu) ile birlikte ve küçük bir kova şeklindeki kapta servis edilir. Churma, un ile yapılmış lop lop bir tatlıdır. Bu yemeğin en güzeli Hindu tapınaklarında verilen bir kutsal yemek olan Prashaad’da tadılabilir.

Dal Bati Churma

Ghewar

Jaipur’un ünlü tatlılarından biridir. Bal peteğini andıran bir dokuya sahip ve disk şeklindeki bir tatlıdır, çok amaçlı un ile hazırlanır ve şeker şurubuna batırılır. Ghewar, özellikle Teej festivali günlerinde çok tüketilir. Festival zamanında bir saygı göstergesi olarak aileler arasında paylaşılır. Sade, Kaymaklı, Köy Peynirli gibi pek çok çeşidi vardır. Ghewar bulabileceğiniz en ünlü yer, Bapu Bazaar yakınındaki LMB (Laxmi Misthan Bhandaar) dır. 

Ghewar

Kachori

Jaipur’luların sabah kahvaltısı veya akşam öğünü, Samosa ve Kachori olmazsa eksik kalır. Şehrin ünlü dükkanlarının çoğunda ateş ateş yanan Kachori bulunur. Bu güney tarzı taze kachorileri mutlaka denemelisiniz. Dhal ki Kachori, Pyaaz ki Kachori, Mawa ki Kachori gibi tanınmış Kachori türleri vardır. Pyaaz ki kachori, Chutney (Hint Turşusu) ile servis edilir. Mawa ki Kachori tatlıdır, aromatik mawa ve fıstık karışımı ile doldurulmuş bir hamur işidir. Jaipur’da en iyi Kachori’yi Sindhi Kamp yakınında bulunan Rawat Misthan Bhandaar’da bulabilirsiniz. (Mawa : Şerbete batırılmış hamur topları)

Kachori

Kair Sangri ki Sabzi

Kair Sangri, kurutulmuş Kair Yemişi (Capparis Yemişi) ve Sangri Fasulyesi (yerel bir bakla türü) kullanılarak yapılan Rajasthan tarzı bir sebze yemeğidir. Meyveler ve fasulyeler birkaç saat suda bekletilir sonra köy peyniri ve taze baharatlarla birlikte pişirilir. Her evin kendi özel Kair Sangri pişirme yöntemi vardır. Genellikle Bajre ki Roti (yağda kızartılmış hamur) ile servis edilir, ancak evlerde Tawa Roti (yağsız tavada ekmek) veya Missi Roti (az yağlı tavada ekmek) ile birlikte servis edilir. Bu yemeğin en iyisini Choki Dhani Köy Seyirlik Oyunları bölgesinde bulabilirsiniz.

Kair Sangri ki Sabzi

Gatte ki Sabzi

Jaipur’da yemek söz konusu olduğunda, Gatte ki Sabzi söylenmezse liste eksik kalır. Haşlanmış tam buğday unlu hamur lokmaları yoğurtta kaynatılan köri ile birlikte bir lezzet bombası oluşturur. Çok popülerdir ve sıcak puri veya chapatti ile yenir. Sarmısaklı Chutney ve Roti eşliğinde mükemmel bir akşam yemeği olur. Geceyi sonlandırmanın harika bir yoludur. En iyi Gatte ki Sabzi için Chandpole Çarşısı’ndaki Mahaveer Rabri Bhandar’a gitmelisiniz. 

Gatte ki Sabzi

Aloo-Pyaaz- Paneer ki Sabzi

Akşam yemeğinizde Dhal-Baati-Churma yemek dışında, Aloo Pyaaz-Paneer ki Sabzi, yanında Bejar ki Roti, ve Lehsun ki Chutney alarak ve üzerine soğuk tatlı bir Rabri ile bitirme seçeneğiniz vardır. Bu sebze yemeğinde patates ve soğan yağda kızartılır, sonra tereyağlı ve baharatlı domates sosunda pişirilir. Herhangi bir Rajasthan tarzı düğün, bu olmadan eksik kalır. Bu yüzden her yerde bulunur. En iyisi için Mahaveer Rabri Bhandaar restoranına gitmelisiniz.

Alo Piyaz Paneer ki Sabzi

Gajak

Jaipur’un meşhur tatlılarından birisi Gajak’tır. Gajak, şeker kamışı pekmezi, şeker şurubu, khaand (esmer şeker) gibi birçok şeye batırılarak işlenmiş susamdan oluşur. Gajak hazırlandıktan sonra Til Patti (Susam Helva), Til ke Laddoo (Susamlı Şekerleme) gibi başka tatlılara dönüştürülebilir. Gajak, sadece kış aylarında üretilir ve sadece kış aylarında tüketilir. Çünkü ana maddesi olan susam, vücutta ısı üretir. Kış aylarında vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Ocak ayında kutlanan Makar Sankranti festivalinde saygı ve sevginin simgesi olarak herkes birbirine Gajak ikram eder. Jaipur’daki en iyi Gajak üreticisi Chaura ka Rasta’daki Ishwar Ji Gajak Wale’dir. 

Gajak

Related Articles

1 yorum

Feride 6 Ocak 2021 - 22:05

Hindistan nara benziyor bakarsan bir ülke ama içi güzellikler dolu

Cevapla

Yorum Bırakın