Ana Sayfa DİNHİNDU DİNİ Hindu Tapınaklarının İlginç Özellikleri

Hindu Tapınaklarının İlginç Özellikleri

yazan : Zafer Bozkaya

Tapınaklar, insanların ilahi varlıklara ibadet ettikleri yerdir. Tapınakların mimari yapısı sadece manevi özellik göstermez daha fazlası da vardır. Hindu Tapınakları, sonsuzluğa ve en yüksek bilgiye ulaşmak için bilim ile maneviyatın buluştuğu yerlerdir. Oluşturulan yapıların, bütün mimari özellikleri, ziyaret edenleri etkiler. Bu anlamda tapınak mimarisine çok önem verilmiştir ve buna gelişmiş bir bilim olarak bakmak gerekir.

HİNDU TAPINAKLARININ YAPISI

Hindu tapınakları, sütunların yerleştirilmesinden heykellerin boyutuna kadar her şeyin bilimsel kurallarla inşa edildiği yerlerdir. Hindu inancına göre insan bedeni de bir tapınaktır ve tapınaklar insan vücuduna benzeterek açıklanabilir. Tapınaklardaki sütunlar insanların kolları gibidir. Tapınakların giriş kapısı ve girişteki alan insanların ayakları gibidir. Ana tanrı heykelinin bulunduğu yer de insanın kafası gibidir. Bu anlattıklarımızı ekteki çizimde görebilirsiniz.

COSMOS’UN BEŞ TEMEL ELEMANI

Hindu tapınakları, evrenin beş temel elementini yansıtan bir minyatür gibidir. Bu temel elementleri öne çıkartan yapı sayesinde tapınağı ziyaret edenlerin çevresinde mükemmel bir pozitif enerji oluşur. Bu mimari yapı, ziyaretçilerin hiç çaba harcamadan kolayca meditasyon ortamına girmelerine yardımcı olur. Tapınakların tabanı, pozitif enerjilerin insanların ayaklarından girerek yükselmesini sağlar. Bir tapınağın inşa edilmesinden izlenilen ritüellerin türüne kadar her şey, kozmik enerjinin ziyaretçilerin içinden akması düşünülerek planlanmıştır.

HINDU TAPINAKLARINDA AYAKKABI ÇIKARMA

Tapınaklar, saf enerjilerin ve saf titreşimlerin bulunduğu yerlerdir. Bir Hindu tapınağına girmeden önce ayakkabıların neden çıkartılması gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Tapınaklar, manyetik ve elektrik alanın olumlu titreşimleri olan pozitif enerjiyi iletecek şekilde inşa edilmiş zeminlere sahiptir. Tapınağa girmeden önce ayakkabınızı çıkarmanız istenir, böylece tapınak zeminindeki saf titreşimler vücudunuza doğrudan girerek hem stresinizi giderecek, hem de zihninizi dış dünyadaki olaylardan uzaklaştırarak sizi meditasyon haline sokacaktır. Tapınaklara girmeden önce ayakkabıların çıkarılmasının bir başka nedeni de, tüm kirlerin ve mikropların yanı sıra negatif enerji kaynaklarının içerdeki pozitif enerji akışını kirletmesini önlemektir.

GARBHAGRIHA’YA GİRMEDEN ÖNCE ZİL ÇALMA

Hindu tapınağına girmeden önce adanmışların Garbhagriha’nın (en içteki kutsal bölüm) girişinde zil veya çan çaldıklarını fark etmiş olmalısınız. Çana vurduğunuzda, titreşimlerden bir ses çıkar. Çan sesi, beyninizin sol ve sağ tarafı arasında bir denge oluşturur. Böylece işitme duyunuz harekete geçer. Dahası, üretilen ses, vücudunuzdaki yedi enerji merkezinin tamamını açmak için mükemmel süre olan, 7 saniye kadar sürer ve bu ses her yerde yankılanır.

AARTİ TÖRENİ İÇİN KANDİL YAKMAK

Ana heykelin olduğu yere girdiğinizde, burada ya çok az ışık olduğunu, ya da hiç ışık olmayan bir yerde olduğunuzu göreceksiniz. Burası “Garbhagriha” veya Hindu tapınağının en kutsal olan en iç bölümüdür. Heykellerin önünde gözlerinizi kapattığınızda tamamen karanlığa girmiş olursunuz. Gözlerinizi açıp önünüzde yanan bir kandile baktığınızda, görme duyunuz harekete geçer ve Aarti (ibadet) tanrısına yönelirsiniz.

TANRI VE TANRIÇA HEYKELLERİNE ÇİÇEKLER SUNMAK

Tanrıların heykeline, farklı kokularda çiçekler sunulur. Bu bir demet kır çiçeği de olur ama bunun yerine yasemin, kadife çiçeği, gül gibi belirli bir çiçek çeşidi sunmak daha iyidir. Bu çiçekler koku alma duyunuzu geliştirir. Hoş kokulu ve zihni sakinleştiren çiçekler, meditasyon sırasında zihninizin boşluk aşamasında tutulmasına yardımcı olur.

GARBHAGRIHA ÇEVRESİNDE DOLAŞMA

Hindu tapınaklarının çevresinde yürüyerek yapılan bir tur, yani yapılan Pradakshina, derin bir anlam taşır. (Bazı bölgelerde ve inançlarda bu tura Parikrama da denilir). Dünyevi maddeden oluşan heykel, kandil yaktığınızda, çanı çaldığınızda veya çiçek sunduğunuzda üretilen tüm olumlu enerjileri emer. Garbhagriha etrafında dolaştığınızda bütün bu pozitif enerjiyi absorbe edersiniz.

RAHİBİN TILAK / KUMKUM UYGULAMASI

Tapınağın rahibi adanmışların alnına kumkum / tilak uygular. Kaşların arasındaki, alnınızdaki bu nokta, o bölgedeki sinirlerin ana noktasıdır. Bu nokta ana enerji merkezinizi aktif tutar. Tilak’ın uygulanması, insan vücudundan çıkacak enerjinin kaybına engel olur. 

SON SÖZ

Tapınaklar hiç kimseye ait değildir. Arama yolunda olanların yeridir. Meditasyonun ve maneviyatın derin anlamına ulaştıktan sonra, bir tapınağın, dinden çok daha yukarıda olan önemi ortaya çıkacaktır. 

Source : http://vedicgyaan.com/10-amazing-science-facts-about-hindu-temples/

2 yorumlar
1

Related Articles

2 yorumlar

Aydan Ertekin 30 Ocak 2021 - 22:15

Okudukça yeniden okumak istiyorum ve yeniden Hindistan’ı görmek. Okuduklarımla daha anlayacağım bir Hindistan keşfi olacak.

Cevapla
Zafer Bozkaya 1 Şubat 2021 - 16:09

Evet ya, ikinci bir Hindistan gezisi daha iyi bilgilenme ile daha anlamlı olacaktır.

Cevapla

Yorum Bırakın