Ana Sayfa YAŞAMYEMEKLER Hindistan’da çay üretimi

Hindistan’da çay üretimi

yazan : Zafer Bozkaya

Her sabah sizi canlandırarak güne hazırlayan çayınızı içerken, bu bir bardak çayı elde etmek için harcanan emeklerden ve çekilen zahmetlerden haberiniz var mı? Bunu öğrenmenin en güzel yollarından birisi de Hindistan’ın çay üretiminde önde gelen eyaletlerinden birisine giderek bunu yerinde görmeniz. Yemyeşil çay bahçelerini gezip gördükten sonra o bereketli tepelerin birinde oturup hem çayınızı yudumlayıp hem de güzelim manzarayı seyredebilirsiniz.


Çayın tarihi
Assam eyaletinde Singhpo bölgesinde kısıtlı miktarda çay bitkisinin yetiştirildiğini bilen bir Assamlı olan Maniram Dewan, bu bilgiyi dönemin İngiliz yönetimine bildirmişti. Kişisel olarak bu konu ile ilgilenen İngiliz Binbaşı Robert Bruce, batının Hint çayı ile tanışmasını sağlamıştır. 1839 yılında Assam çaylarını sekiz sandığa doldurup Londra’daki bir açık arttırmada satmaya gönderir. Assam çayı, İngiltere’de büyük ilgi görünce Hindistan çay üretiminin doğum yeri olur.

Maniram Dewan

Hindistan, günümüzde dünyanın en önemli ve en ve kaliteli çay üreticilerinden birisidir. Dünyanın en pahalı çayı olan Beyaz Çaydan gündelik olarak içtiğimiz çaya kadar üretilmesi çok zahmetli olan bu vazgeçilmez ürünün yetiştirildiği mekanları gezip görmek de bir o kadar güzeldir. Bahçelerden çayın toplanması ve fabrikalarda işlenmesi süreci de çok ilginç aşamalardan geçmektedir.

Çay toplayan kadın

Hint turizm sektörünün gelişmekte olan bir dalı olarak çay turizmi, Assam, Darjeeling ve Nilgiri bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Dünyanın en lezzetli çaylarının üretildiği bu doğa harikası yöreler çay gezginlerinin ilgi alanı olmaktadır.

Hindistan’da bir çay – kafe zincirinin müdürü şöyle diyor: “Çay içme, Hint kültürünün önemli geleneklerinden biridir. Dinlenmek veya enerji toplamak için içilen bir bardak çay, yaşamımızın ve kültürümüzün vazgeçilmez geleneklerindendir.” Hindistan’da en fazla tercih edilen tür olan siyah çay; sütlü ve şekerli olarak tüketilir. Çaya kakule, tarçın, karanfil, karabiber ve zencefil gibi baharatlar çeşni vermek üzere katılır. Bu baharatların çeşidi bölgelere göre farklılık gösterir ve çoğu yerde karışım olarak kullanılır.

Assam Çayı

Darjeeling
Batı Bengal eyaletinde karla kaplı Himalaya Dağlarının eteklerinde yer alan bir yayla bölgesi olan Darjeeling, Hindistan’ın en büyük çay yetiştirme noktalarından birisidir. Bölge 600 ile 2000 metre arasında değişen bir yüksekliğe sahiptir. Darjeeling’de 20 bin hektarlık bir çay üretim alanı bulunmaktadır. Kanchenjunga dağının eteklerinde yer alan bu çay bahçelerinde dünyanın en lezzetli çayları yetiştirilir. Hindistan’ın en eski çay üretim şirketi olan Makaibari 1859 yılından beri faaliyetini burada sürdürmektedir.

Darjeeling’de çay tarımı yapılan yerlere giden köprü.

Darjeeling’in serin, rutubetli yayla havasında yetiştirilen hoş kokulu ve lezzetli çayları için “çayların şampanyası” benzetmesi kullanılıyor. Yörede sınırlı miktarda üretilebilen bu benzersiz çay, Hindistan toplam çay üretiminin ancak yüzde üçünü oluşturmaktadır.

Yörede çay üretimi yapan bir çok tesis bulunmaktadır. Ancak Darjeeling çayı denince akla ilk gelen Glenburn çayıdır. Darjeeling’de meraklıların ziyaret edebileceği diğer önemli çay imalatçıları arasında Makaibari, Happy Valley, Margarets Hope, Singbulli, Longview Sungma ve Castleton sayılabilir.

Bu çay üreticilerinden bir kısmı ziyaretçilere konaklama imkanları da sunmaktadır. Bunlar arasında Glenburn ve Makaibari firmaları başta gelir.

Darjeeling’te çay toplama

Assam
Sisli tepeleri, dalgalı düzlükleri, çağıldayan nehirleri ve nefes kesen güzellikleriyle Assam, doğa severlerin çok beğeneceği bir bölgedir. Etrafı saran mavi tepeleriyle insanı büyüleyen bu topraklar iki şeyle ünlüdür: Tek Boynuzlu Gergedan (Rhinosarus) ve Çay. Dünyanın önde gelen çay tarımı ve çay işleme noktalarından birisi olan Assam, Hindistan’ın önde gelen çay markalarının merkezi olup yılda 360 milyon kg. çay üretimi yapılır. 216 bin hektarı bulan çay bahçeleri bölgeyi adeta bir yeşil halı gibi kaplar.

Assam’da çay bahçeleri © Zafer Bozkaya

Günümüzde yüzden fazla üretici firmanın bulunduğu Assam’da üretim faaliyeti Mart ayında başlar ve Aralık ayına kadar kesintisiz olarak devam eder.

Birinci sürgün dönemi: Çay bahçelerindeki kesim işlemleri Mart ayında başlar ve iki ay sürer. Bu dönemde üretilen çay; hoş kokulu, taze, çiçeksi ve baharatlı bir karakter taşır.

İkinci sürgün dönemi: Haziran ayındadır. Bu dönemde üretilen çay, tam kıvamındadır ve baharatlı bir tada erişmiştir. Bu dönemin hasadının rengi bakır kırmızısı ile koyu kahverengi arasında değişir. İkinci sürgün dönemi çayı, birinci döneme göre daha zengin ve daha değerli olarak kabul edilir.

Üçüncü sürgün dönemi : Hasat, Temmuz ayında başlar ve Ekime kadar sürer. Bu dönem, bereketli Muson yağmurlarının toprağı ve ürünü güçlendirdiği bir dönemdir.

Assam’da yer alan çay üreticilerinin önde gelen markaları arasında Williamson, Amgoori, Ginjia, Gogaidupi, Talap ve Ananda yer alır.

Amgoori Çay Fabrikası

Nilgiri
Güney Hindistan’da yer alan Nilgiri bölgesi 1000 ve 2500 metre yüksekliğe çıkan yemyeşil tepeleri ile insanı kendisine hayran bırakan bir doğa harikasıdır. Güney Hindistan’ın öteki çay bahçeleri Tamil Nadu eyaletindeki Ooty ve Kerala eyaletindeki Munnar bölgelerindedir. Buna karşılık, Nilgiri bölgesindeki çay plantasyonları yumuşak i̇çimli ve berrak renkli çayları üretir. Hindistan’ın diğer çay üretim bölgelerinde mevsimlik hasat yapılmasına karşın bu yörede hasat, işleme ve paketleme tüm yıl boyunca yapılabilir.

Coonoor bölgesindeki çay plantasyonları © Wikimedia Commons


Nilgiri’de üretilen çaylar bölgenin özellikleri nedeniyle tüm yıl boyunca aromasını korur. Çayı değişik harmanlar yaparak içenler için Nilgiri çayı vazgeçilmez bir katkıdır.

Yöreye yapılacak bir çay turunda mutlaka ziyaret edilmesi gereken çay üreticileri arasında Kodanad, Lockhart, Highfield, Glendale ve Vigneshvar markaları dikkati çeker.

Nilgiri, dingin atmosferi, göz kamaştırıcı yeşilliği ve muhteşem yayla iklimi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir.

Çay işçileri

Related Articles

Yorum Bırakın