Hindistan Diasporası

yazan : Zafer Bozkaya

Hindistan Diasporası deyince hemen akla gelecek bazı batı ülkeleri vardır. Bunlar arasında USA, İngiltere, Kanada gibi ülkeler bulunur. Dünyanın bu ülkelerden başka yerlerindeki en fazla Hint kökenli kişilere sahip olan bazı ülkeler şunlar. 

Katar

Katar’daki Hintliler topluluğu, Hintli göçmenlerin yanı sıra Hindistan kökenliler ve Katar’da doğmuş olan Hint kökenli insanları da içeriyor. Katar’ın Mayıs 2019 tarihindeki toplam nüfusu 2 Milyon 740 bin 479’dur. Ülkedeki Hintli nüfus, şu anda 691 bin civarındadır. Bu rakam, toplam nüfusun % 25’i oluyor.

Katar’daki Hintliler

Mauritius

Mauritius’un toplam nüfusunun % 68.3’ü Hintlilerdir, bu rakam 885 bin kişi eder. Mauritius’ta yaşayan bu Hintliler; Tamil, Telugu, Bhojpuri gibi Hint dillerinde konuşuyor.

Mauritius’taki Hintliler

Guyana

Guyana nüfusunun % 43.5’i Hintlilerdir, bu rakam 327 bin kişi eder. Nüfusun % 30’undan fazlası Hindu dinindedir ve İngilizce dışında Hindi ve Urdu gibi Hint dillerini konuşuyorlar.

Guyan’daki Hintliler

Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago’nun toplam nüfusunun % 40.2’si Hintlilerdir, bu nüfus 525 bin kişi eder. Bu insanların çoğu Bhojpuri, Awadhi ve Hindi’nin bir karışımı olan Trinidadian Hindustani dilini konuşuyor. Nüfusun % 20’si Hinduizmi izler.

Trinidad ve Tobago’daki Hintliler

Fiji

Fiji’nin toplam nüfusunun % 40.1’i Hintlilerdir, bu rakam 340 bin kişi eder. Fiji nüfusunun çoğu Hindi dili temelli Fiji Hindi dilinde konuşuyor. Fiji’nin toplam nüfusunun % 27’si Hinduizmi izliyor.

Fiji’deki Hintliler

Birleşik Arap Emirlikleri

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) toplam nüfusun % 40’ı Hintlilerdir, bu oran 2.2 Milyon kişidir. BAE’deki Hindistan göçmeni kişilerin çoğunluğu Müslümandır ve birçoğu iş  bulmak için Hindistan’dan göç etmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Hintliler

Reunion

Réunion’un toplam nüfusunun % 28’i Hintlidir, bu oran 220 bin kişi eder. Burada Tamil Dili ve Gujarat Dili Fransızca’dan sonra en çok kullanılan ikinci ve üçüncü dillerdir.

Reunion’daki Hintliler

Surinam

Surinam’ın toplam nüfusunun % 27.4’ü Hintlidir. Bu nüfus 135 bin kişi eder. Hintli nüfusun % 22’den fazlası Hindi Dili ve Bhojpuri’den türetilen Surinam Hintçesi konuşuyorlar.

Surinam’daki Hintliler

Kuveyt

Kuveyt’in toplam nüfusunun % 21.6’sı Hintlidir. Bu 585 bin kişi demektir. BAE’de olduğu gibi Kuveyt’teki Hintlilerin büyük çoğunluğu Müslümandır ve iş imkanları nedeniyle Hindistan’dan göç etmişlerdir.

Küveyt’teki Hintliler

Saint Vincent ve Grenadin

Saint Vincent ve Grenadinler’deki toplam nüfusun % 19.7’si Hintlilerdir, yani 21 bin kişidir. Bu ülke, çoğunlukla Hindistan’dan göç etmiş Hindu ve Müslümanlardan oluşmuştur.

Grenadin’deki Hintliler

Umman

Umman nüfusunun % 17.5’i Hintlilerdir, yani 450 bin kişidir. Umman’daki insanların çoğunluğu Müslümandır ve birçoğu iş bulmak için Hindistan’dan göç etmiştir.

Umman’daki Hintliler

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika’nın neden listede olmadığını merak edebilirsiniz. ABD’deki Hindistanlı nüfus oranı sadece % 0.9’dur. ABD’deki Hintli nüfus 2000 yılında yaklaşık 1 milyon 678 bin (ABD nüfusunun% 0.6’sı) iken, 2010’da 2 milyon 843 bine (ABD nüfusunun% 0.9’u) ulaşmıştır. Bu nüfus ile % 69.37’lik bir büyüme oranına ulaşılmıştır. Birleşik Devletler’deki en hızlı büyüyen etnik gruplar olan Hintliler, her yerdeler.

Related Articles

Yorum Bırakın