Ana Sayfa YAŞAMYEMEKLER Ghee (Sade Yağ)

Ghee (Sade Yağ)

yazan : Zafer Bozkaya

Ghee, İngilizce’de Clearified Butter – (Berraklaştırılmış Tereyağı) olarak bilinir. Anadolu’da eskiden evlerimizde yapılan Sadeyağ da bir tür Ghee sayılır. Ghee, diğer berrak yağlardan daha sağlıklıdır. 

Ghee hazırlamanın çeşitli yöntemleri vardır. Örneğin, Güney Hindistan’da Tamil Nadu eyaletinde çok eski bir geleneğe uygun olarak yapılır. Eski dönemlerde yaşamış olan Tamil’li ermişler, herhangi bir yiyecekte Ghee kullanılmadıysa o gıdanın israf olduğunu söylerlerdi. 

Ghee yapımı

Evlerde geleneksel Ghee yapımı yöntemi şöyledir.

Süt, ağır ateşte yavaş yavaş kaynatılır, kaynama devam ettikçe sütün su kısmı buharlaşır. Bunun sonucunda sütün miktarı azalmaya başlar. Daha sonra bu karışıma ekşi lor peyniri eklenir. Bu karışım, tamamı lor haline gelinceye kadar bir süre beklemeye alınır. Bu sürede fermantasyon da başlamış olur. Bu karışım, Ghee’nin ve peynir altı suyunun iyice ortaya çıkması için bolca karıştırılır. Tamil tarzı Ghee yapımı ile başka tarzlarda Ghee yapımı arasındaki fark, tereyağı sadeleştiğinde, sütteki tüm suyun buharlaştırılması ve ardından bazı kuru yaprakların eklenmesidir. Bu yapraklar ghee’yi yoğunlaştırır. Bu Ghee artık daha lezzetli ve yüksek kalitelidir. Bu yöntemle yapılmış olan Ghee’nin hem tıbbi değeri vardır hem de uzun süre bozulmadan kalabilir.

Ghee hazırlanıyor © Wikimedia Commons

Günümüzden 2 bin yıl önce yaşamış olan ermişler (Rishi’ler) ve Yogiler, Ayurveda bilgileriyle Ghee’nin tedavi edici özelliklerini buldular.  Bu ürün, şifalı bitkilerle benzer etkilere sahipti. Böylece Ghee, tüm geleneksel ilaçların en önde gelen bir bileşeni haline geldi.

Ghee’de tuz veya laktoz yoktur, bu nedenle süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan kişiler de Ghee tüketebilir. Ghee ayrıca CLA (Conjulated Linoleic Acid) içerir. Bu özellik, vücudunda yağ birikmesi nedeniyle kilo alanların bu sorunlarını çözmelerine yardımcı olur. Ayrıca, yapılan son araştırmalarda Ghee yağında Omega 3 yağ asidinin de var olduğu bulundu. 

Ghee’nin bileşimi:

 • Doymuş yağ : % 65 
 • Mono doymuş yağ : % 32 
 • Linoleik – doymamış yağ : % 3

Yemeklerde ghee kullanımı

Tamil Nadu eyaletinde en temel gıda pirinç olduğu için, Ghee, pirinç içeren her türlü yemeğe eklenir. Bunu yapmadan önce Ghee mutlaka  ısıtılmalıdır. Tamil kültüründe yemekler taze muz yaprakları üzerinde servis edilir ve Ghee her zaman ilk çeşit olarak sunulur.

Ghee’nin yararları

 • Ghee, bedensel sağlığı korumaya ve daha uzun bir yaşam sürmeye yardımcı olur. 
 • Ghee, iştahı açar. 
 • Midedeki asitleri nötralize eder ve midenin mukus tabakasını güçlendirir. 
 • Kabızlığı iyileştirmeye ve romatizmanın üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 • Cildin ışıldamasını sağlar. 
 • Zayıf düşmüş kişiler düzenli olarak Ghee almalıdır. Böylece daha güçlü olurlar.
 • Ülsere karşı en iyi çözüm. Ülseri olan kişiler doğru zamanda yemek yemedikleri için mideleri daha fazla asit salgılar ve mide duvarında ülserin meydana gelmesine neden olur. Ayrıca aşırı baharatlı yiyecekler yiyen insanların ve aşırı alkol alanların midelerinde de ülser oluşabilir, bu sorun düzenli Ghee alımı ile tedavi edilir. 
 • Ghee, insan vücuduna “Ojas” denilen yaşam gücünü verir. 
 • Hafızayı artırmaya yardımcı olur.
 • Ghee tüketimi bedenin serinlemesini sağlar. 
 • Bal gibi, Ghee de insan dokularına nüfuz etme gücüne sahiptir.

Ayurveda canlı yaşam bilimi, Ghee’yi Altın Sıvı olarak över. 

Desi Ghee © Wikimedia Commons

Günümüzde Türkiyede çeşitli firmalar Ghee üretimi yapmakta ve piyasaya sunmaktadır. Siz de bu harika ürünü temin ederek deneyebilirsiniz.

Türkiye’de üretilen bazı Ghee ürünleri

Related Articles

Yorum Bırakın